X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جلسه اول - خوردن قهوه و یک عدد رولت

                          به نام خدایی که نام او راحت روح است

قبل از شروع بحث لازم است یادآوری نمایم مطالب ذیل از کتاب رایانه کار فلش و سایتهای آموزش فلش جمع آوری شده است . از دانش آموزان عزیزم در پایه سوم که با من درس فلش دارند خواهشمندم که حتما مطالب مربوط به این قسمت را خوب مطالعه نمایند . زیرا سعی کرده ام به زبان ساده مفاهیم کلیدی و اصلی را بیان کنم تا بتواند مشکلات مربوط به ایجاد انیمیشن و انتشار آن در وب برای دانش آموزان عزیزم را حل نماید .

 

 


آموزش نرم افزار Flash MX 2004

 

ماکرومدیا فلش ( Macromedia Flash) یکی از بهترین نرم افزار هایی است که برای ایجاد عناصر متحرک  و انیمیشن های جذاب و انتشار آن ها در قالب  یک صفحه یا سایت وب است .در این جزوه سعی شده تمامی نکات با ذکر مثال و انیمیشن برای شما ارائه گردد . امید است این منبع جهت استفاده ی دانش آموزان عزیزان مفید واقع شود.


کاربردهایFlash  :

زمانی که با یک صفحه ی وب برخورد میکنیم ایده های مختلفی برای ساختن یک وب سایت جالب ،در ذهنمان ایجاد میشود. با وجود بخشهای گوناگون در یک وب سایت در مورد تصاویر و رنگها قانونی کلی وجود دارد. در Flash ابزارهایی وجود دارد که به وسیله ی آنها میتوان به راحتی تصاویر مختلفی خلق کرد. تصاویر برداری خیلی بهتر از نقشه های بیتی هستند. تصویر برداری نه تنها از لحاظ اندازه کوچکتر است بلکه در هنگام کوچک و بزرگ شدن به هیچ وجه کیفیت خود را از دست نمیدهد. ولی زمانی که یک نقشه بیتی را بزرگ میکنیم تصاویر مات به نظر میرسند. تصاویر Flash همانند یک فیلم بر روی صفحه ی وب گذاشته می شود . هرگاه که مرورگر وب شما با یک فیلم Flash روبرو میشود به طور اتوماتیک Flash player را اجرا می کند.


نکته

به یاد داشته باشید که فیلم های Flash به واسطه برداری بودنشان کم حجم تر از تصاویر نقشه بیتی خواهند بود.


متحرک سازی در سایت وب :


نرم افزار Flash انیمیشن ها را توسط فرآیندی به نام Tweening ایجاد میکند. در این مرحله شما به Flash نقطه آغاز و پایان میدهید و تصاویر بین این دو نقطه به طور اتوماتیک به صورت فریم ( Frame ) ایجاد خواهند شد. مثلاً اگر یک تصویر کامپیوتری برای کامل شدن احتیاج به 10 فریم داشته باشد تنها لازم است به آن دو فریم شروع و پایان را بدهیم ( فریم 1 و فریم 10) ، خود نرم افزار Flash فریم های ما بین آن را میسازد. علاوه بر آن میتوانید یکMotion Tween برای آن شیء بسازید.

 

ساخت فیلم های محاوره ای :

 در Flash علاوه بر انیمیشن های ساده میتوانید وب سایتهای محاوره ای نیز بسازید. به عنوان مثال میتوان فیلم فلشی را ایجاد کنید که در آن فیلمهای کوتاه و Track های موسیقی متعدد قابل انتخاب وجود داشته باشد زیرا Flash کاملاً شیء گرا میباشد.


نکته :

منظور از محاوره ای بودن در فیلمFlash این است که کاربر قادر به انتخاب کلیپ های ویدئویی یا Track موسیقی دلخواه باشد.

تغییر شکل اشیاء و متون متحرک :

یکی از تکنولوژی های انیمیشن در Flash این است که به شما اجازه ی تغییر یک شکل به شکل دیگر را میدهد ،به این فرآیند Shape tween میگویند. بدون شک متون متحرک را در سایت های مختلف مشاهده کرده اید. این متون درون یک جعبه از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت میکنند. از این Effect برای تبلیغات در وب سایتها  استفاده میشود. ایجاد یک متن متحرک در Flash کار بسیار ساده ای است . بدین منظور جهت رسیدن به نتیجه ی مطلوب باید تکنیک های فیلم سازی Flash را با هم ترکیب کنیم ، به این صورت که ابتدا یک Motion Tween ایجاد کرده ، بوسیله آن متنی را داخل جعبه از این سمت به آن سمت برده و سپس یک Mask اضافه می کنیم. توسط این ماسک میتوانیم متن داخل جعبه را کنترل کنیم. این بدان معنی است که شما قادر خواهید بود هر قسمت از متن دلخواه خود را قابل مشاهده کنید.

 


پرده ( Stage ) :

ناحیه سفیدرنگی است که در میان صفحه نمایش Flash مشاهده می شود در واثع محیط کار شما در این نرم افزار است . پرده محلی است که می توانید اشکال دلخواه خود را در داخل آن به وجود آورید . ابعاد پیش فرض  پرده 400*550 پیکسل است .


نکته :

اطراف صفحه کاری بوسیله یک حاشیه خاکستری که محیط کاری است پوشانده شده است. اشیایی که در ناحیه خاکستری رنگ پیرامون پرده قرار گرفته اند رؤیت نمی شوند ، مگر اینکه از منوی View گزینه Work Area فعال شده باشد .


خط زمان (Timeline) :

خط زمان یکی از ابزار های مهم  Flashاست که امکان مدیریت و دسترسی به قابهای نمایش و نیز کنترل تعدا قابهایی که در هر ثانیه به نمایش در می ایند ، فراهم می کند .

 

 

بررسی دگمه های پایین Timeline

 

فریم جاری(Current Frame ) :

در این قسمت شماره فریم جاری نمایش داده می شود .

نرخ فریم (Frame Rate  ) :

این گزینه سرعت اجرای قابها بر حسب تعداد قاب در ثانیه (به عبارتی تعداد فریم های نمایش داده شده ) را نشان میدهد.


مدت زمان پخش انیمیشن (Elapsed Time ) :


این گزینه مدت زمان سپری شدن فیلم را نشان میدهد.

مشاهده پوسته فریم ها (Onion Skin) :

به صورت یک دگمه روی خط زمان قرار دارد .توسط این دگمه میتوان فریم های مختلف یک انمیشن به ترتیب مشاهده کرد. در واقع شکل فریم های میانی را ملاحظه نمود.


مشاهده تعداد فریم های یک انیمیشن (Onion Skin Outline):

این گزینه نیز مانند Onion Skin View میتواند تعداد فریم های انیمیشن را نشان دهد .اما این گزینه بیشتر برای منحنی ها استفاده میشود.

 

ویرایش فریم هاEdit Multiple Frames  :

این گزینه شما را قادر میسازد تا هر بخش از یک انیمیشن را که بر فریم های مختلفی تقسیم شده اند ، ویرایش کنید.


نمایش فریم های دلخواه (Modify Onion Markers  ) :

منویی را نمایش میدهد که توسط آن شما میتوان تعداد فریم های دلخواه را در Onion Skin View نمایش داد.